HARMONIE V RODINĚ

Jak moc toužíte zažívat většinu dní v harmonii? Představujete si někdy ten okamžik, kdy přijde muž nebo když přijdete vy domů z práce, přivítáte se všichni, obejmete se, dáte si pusu?

Nachystáte jídlo, sednete si společně ke stolu alespoň vy dva, povídáte si o celém dni… Pak si ještě uvaříte čaj nebo kafíčko a pokračujete ve vyprávění, povídání. Váš partner se zajímá o to, jaký byl váš den, co děti, jak jste vše zvládli, jestli mají už úkoly a přípravu do školy či splněné jiné povinnosti… Obejde se to bez posuzování, jestli máte to či ono udělané a jestli dobře nebo špatně. Obejde se to bez koukání do mobilu a počítače, či na televizi. Prostě si věnujete třeba hodinu společného povídání, vyprávění, ladění. Pak teprve přijde vlna opatření, kdy se ještě rozhodnete dohonit resty sami za sebe nebo pošlete děti ještě k učení nebo k nějaké domácí výpomoci.

Dovolíte si prostor pro komunikaci, kde proberete své pocity, poznatky nebo si prostě jen proberete nějaké plány.

UVĚDOMUJETE SI, JAK JE PRÁVĚ TOTO DŮLEŽITÉ PRO ŽIVOT V RODINĚ, PRO SPOLUBYTÍ, SOUŽITÍ A JAK MOC TÍM POMÁHÁTE DĚTEM, DÁVÁTE JIM VZOR, JAK MAJÍ JEDNAT, KOMUNIKOVAT. DOKONCE JIM DÁVÁTE VELKÝ POCIT JISTOTY. POKLÁDÁTE ZÁKLADNÍ KAMENY PRO JEJICH BUDOUCNOST, ALE HLAVNĚ SE TÍM VŠICHNI UČÍTE VÍCE SI VZÁJEMNĚ NASLOUCHAT A VÍCE SE UMĚT PONOŘIT DO SEBE A VNÍMAT I VYJADŘOVAT SEBE, SVÉ POCITY A TÍM SE VZÁJEMNĚ PROPOJIT.

ZNÍ VÁM TO HEZKY? JAKÁ JE VAŠE REALITA?

Chybí vám tam nějaké detaily nebo je to u vás úplně jinak? Tak si jen položte otázku, co pro to můžete udělat, aby se to podobalo výše popsané situaci.

V současné době to vážně není lehké, lidi se odpojili od sebe samých, natož pak od sebe i mezi sebou doma. Jako rodiče – partneři spolu neumí vůbec komunikovat, neumí se vyjádřit, nedokáží si ani minutu naslouchat. Nedokáží naslouchat dětem! Místo toho se dohadují, každý se cítí být ukřivděn i v právu, takže hádky, soupeření a jiné boje jsou na denním pořádku. Není divu, že utíká každý sám do svého prostoru, kde je aspoň připojen na všudypřítomnou wi-fi. Není divu, že děti utíkají z domovů, protože je nikdo neposlouchá – tedy spíš jim nikdo nenaslouchá. Buď se o ně nikdo vůbec nestará nebo naopak je řídí od A do Z jako bez-mocné a ne-mocné jedince.

JE NA MÍSTĚ SI UVĚDOMIT, ŽE PŘESNĚ TENTO MODEL, KTERÝ FUNGUJE VE VĚTŠINĚ RODIN, JE ŠPATNÝ, JE TÍM DANAJSKÝM DAREM MODERNÍ A VYSPĚLÉ (chce se mi napsat VYČPĚLÉ) SPOLEČNOSTI.

Důsledkem toho je, že žijete nevědomé bytí, spíš přežíváte, nekomunikujete, nemluvíte spolu, jste zavaleni prací a povinnostmi, vaše odpolední nebo večerní shledání je spíš plné obav, co zase bude, jestli se zase pohádáte, protože někdo nezvládl doma s dětmi vše podle představ toho druhého. Nemůžete se zharmonizovat, propojit natožpak doplnit, protože máte každý jiné cítění a vnímání přístupu k věcem, k činnostem i k výchově dětí?

To je normální, každý jsme jiný, jinak nastavený, každý jsme prošel vlastně jinou výchovou. Ale i to není překážka ani problém, vadící vašemu souladu a harmonii. Kdybyste si začali povídat, více vyjadřovat své pocity, názory a hlavně v klidu, kdybyste si více naslouchali, více si vysvětlovali, proč se to či ono stalo nebo děje, najednou byste viděli změnu. Najednou získáte náhled na celý příběh toho druhého, více si dovolíte se vzájemně otevřít, vyjádřit se a tím pádem se pochopit a respektovat.

ALE JE K TOMU NĚCO POTŘEBA!

Je k tomu potřeba úcty, respektu, zdravé lásky. Ale v první řadě to musíte mít v sobě – cítit to a mít to takto nastavené ve vztahu vůči sobě. To znamená, že je skutečně nezbytné mít v sobě uklizeno, mít své zdravé základy – více o tomto tématu najdete zde. Jakmile máte uzdravený vztah k sobě samotnému, pak je lehké se otevřít, je lehké komunikovat, je lehké respektovat sebe i druhé, máte pak zdravou úctu k sobě i k druhému, vážíte si každého okamžiku klidu a radosti. Se zdravými základy se ladí i vztahy, ladí se soužití a spolupráce, vnímáte jinak formy výchovy dětí a nalézáte cesty k větší harmonii ve všech oblastech života. Poznáte totiž zákonitosti a provázanosti všech vlivů na jakoukoliv disharmonii.

To je moje zkušenost, i já jsem si musela procházet svým vlastním úklidem, rozvojem, stala jsem se více vědomou a sebevědomou ženou, partnerkou a matkou. Mám po svém boku muže, který si prochází také svojí cestou, pomalu, ale jistě. A já tu jeho cestu respektuji a zároveň jsem její součástí. Je to trošku více běh na dlouhou trať, což je pochopitelné, on, jako muž, otec od rodiny, je více ponořen do odpovědnosti za ekonomické zajištění, tím více je v hlavě a v logice, tím více potřebuje být nohama na zemi, být realistou a být také tím pevným řádem a pilířem v rodině. Jenže někdy to je vážně dost náročné. Obzvlášť, když dorazí domů a hned nabude dojmu, že tam není nic v pořádku, že jsme nic neudělali, vidí okamžitě nějaké chyby a nedostatky nebo má prostě jen pocit, že je doma až příliš velký klid. A to je podle mě ten kámen úrazu.

Příchozí partner (je jedno jestli je to muž nebo žena), přichází z ohromné zátěže z pracovního vytížení, v hlavě má stále obrovský chaos, přetlak, milion myšlenek a najednou vklouzne do bytu, kde vládne nějaká atmosféra, ta atmosféra je klidnější, vibrace jsou jemnější, tam prochází úplně jiný příběh, než doposud byl ten jeho. V tu chvíli se prostě nedokáže adaptovat na klidnější mód, jede stále ve svém rozvibrování, přetlaku a tak to ze sebe vychrlí na všechny a na všechno. Všechno vidí nějak neklidně, ničemu nerozumí, chce mít jistotu, že vše jede aspoň na 50 procent, tak jak jel on, má pocit že tam nepatří, že si všichni sedí a nic nedělají a on to musí prostě hned, opravdu hned začít kočírovat, kritizovat, řídit, kontrolovat a nejlépe ještě pořádně upozornit a ujasnit ostrými slovy.

ZNÁTE TO?

NO JO, ALE TO JE VÁŽNĚ „HROZNEJ VOPRUZ“. TO JE PROSTĚ KONEČNÁ. KLID JE FUČ, ŘÁD TAKY, POCITY VINY, PROVINĚNÍ, POZDĚJI STRACHU I NEVOLE, JSOU NA SVĚTĚ, ROZUMĚJ U TĚCH, CO JSOU DOMA. JSOU NAŠTVANÍ, OTRÁVENÍ A NÁSLEDNĚ SE UŽ NA PŘICHÁZEJÍCÍHO ČLENA RODINY NETĚŠÍ, PAK VÁZNE VŠE, CO JSEM PSALA V ÚVODU ČLÁNKU. PROSTĚ UŽ SI NEMŮŽETE POVÍDAT, UŽ NEMÁTE CHUŤ BÝT U JEDNOHO STOLU, UŽ NECHCETE BÝT S NĚKÝM V HARMONII.

Ale to není cesta, to není řešení. Řešení je právě komunikace, říct to partnerovi, že tak to není dobře pro nikoho z přítomných. Jakmile jsem to začala dělat, začala jsem říkat a vyjadřovat svoji vnitřní pravdu a popisovat celý příběh, aby získal skutečně objektivní náhled na celé příběhy a situace, pak začalo docházet k úlevě, k většímu klidu a porozumění, dokonce k pochopení a většímu respektu. I když stále bylo cítit velké napětí, když manžel dorazil domů a měl pocit, že musí vše dohonit, když si vytvořil zase pár svých domněnek o nefungování, podle jeho měřítek :-). Dlouho jsem hledala cestu, až jednou, nad ránem, jsem si položila otázku: JAK JE MOŽNÉ, ABY SE MUŽ ČI ŽENA, PŘICHOZÍ DOMŮ Z PRÁCE SLADILI S PROSTŘEDÍM DOMOVA BEZ TĚCH NEPŘÍJEMNOSTÍ?

Tenkrát mi přišla celkem hezká a rychlá odpověď. No a já jsem se rozhodla se s vámi o ní podělit :-), doufám, že vám to pomůže, alespoň zlepšit náladu nebo pochopení podobných situací, které třeba zažíváte.

Odpověď byla tak trochu „ušitá“ na míru pro mého muže, on miluje potápění, ale vystihuje tuto záležitost všeobecně, takto zněla slova přicházející ke mě jako reakce na otázku: MUSÍŠ MU PROSTĚ ŘÍCT, ŽE JAKMILE SE CHYSTÁ VKROČIT DOMŮ, MUSÍ CHVILKU ZASTAVIT SÁM SEBE, KLIDNĚ U DVEŘÍ DOMU. UDĚLAT NĚKOLIK NÁDECHŮ A VÝDECHŮ, PROSTĚ SI MUSÍ UDĚLAT TAKOVOU DEKOMPRESNÍ PŘESTÁVKU, NEŽ VKLOUZNE DO DOMU, DO VAŠICH ENERGIÍ. Já jsem se vážně musela smát, ale čím více jsem si ta slova opakovala, tím více mi to dávalo smysl!

KAŽDÝ KDO SE VRACÍ DOMŮ Z PRÁCE, ZATÍŽEN TÍM CHAOSEM, SI PROSTĚ MUSÍ UMĚT DOPŘÁT DEKOMPRESNÍ PŘESTÁVKU, NEŽ VPLUJE DO CHODU DOMÁCNOSTI A PROSTŘEDÍ, KTERÉ SE TVOŘILO HODINY PŘED JEHO PŘÍCHODEM. JEDINĚ TAK TO MŮŽE PROJÍT VÍCE V KLIDU. DÁVÁ VÁM TO TAKY SMYSL? NEBO JSTE SE ASPOŇ ZASMÁLI? PAK JE TO MOC DOBŘE, PAK MŮJ ČLÁNEK SPLNIL ÚČEL.

Ale pamatujte, že je taky důležité, aby z toho bytu hned nevyletěla nějaká saň, která okamžitě začne řešit nějaké problémy a nedostatky u partnera. Prostě by měla být rovnováha na obou stranách. Zamyslete se nad tím, třeba něco budete dělat jinak a přinese vám to ovoce.

S láskou Blanka

 

 

 

 

Meditace zdarma

Odložte vlivy, vzorce myšlení i chování a jiné zátěže, které si nesete od svých předků a vydejte se na cestu k sobě, ke své pravdivé duši, ke svému prapůvodnímu nastavení.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • PROBUZENÍ ŽENSKÉ SÍLY eBook ZDARMA

    Získejte orientační "mapu" a pochopíte proč je důležité si postavit nové a pevné základy pro spokojený život

  • Nejnovější články
  • Setkáme se na facebooku